FenixTRAVEL, s.r.o. cestovná agentúra; ubytovanie - Chorvátsko

Chorvátsko - základné informácie o krajine
verzia pre tlač

Chorvátsko - základné informácie o krajine

Poradenské centrum: 0903 216 472 (Po-Pia 9.00-17.00)
Úvod - Informácie - Chorvátsko: základné informácie

Chorvátsko: TURISTICKÉ INFORMÁCIE


VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Chorvátsko - vlajka Zemepisná poloha:
Chorvátsko sa rozprestiera od východných okrajov Álp na severozápade a Panónskej nížiny na východe, cez horský masív Dinara v strednej časti, po pobrežie Jadranského mora na juhu.

Rozloha pevniny:
56.691 km2

Rozloha územného mora:
31.067 km2

Počet obyvateľov:
5 miliónov

Hlavné mesto:
Záhreb (takmer 1 milión obyvateľov)

Dĺžka pobrežia:
1 778 km (+ 4 057 km pobrežia ostrovov, skalných útesov a hrebeňov)

Ostrovy:
Počet ostrovov:1185
Najväčšie ostrovy: Krk a Cres
Počet obývaných ostrovov: 66

Podnebie:
severné Chorvátsko - kontinentálne
stredné Chorvátsko - polohorské a horské
jadranské pobrežie - stredomorské

Úradný jazyk a písmo:
chorvátsky jazyk a latinka

Štátne zriadenie:
parlamentná republika s pluralitou politického systému


ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY

Slovensko
Prilaz Gjure Deželića, 10000 Zagreb
Tel.: 01 4848 941
Fax: 01 48 48 942

Česko
Savska cesta 41/X, 10000 Zagreb
Tel.: 01 61 77 246
Fax: 01 61 76 630


TURISTICKÉ INFORMÁCIE

Ubytovanie:
Chorvátsko ponúka ubytovanie v početných hoteloch, apartmánových osadách, ubytovanie v súkromných apartmánoch, ako aj v kempingoch.

Ceny ubytovania:
Poplatok za jednu osobu v kempingu je 3-9 €, za stan zaplatíte asi 4 €, karaván stojí 3-8 €, poplatok za auto je cca 3-7 €. Okrem tohto vo väčšine kempov zaplatíte asi 2,5 € za využívanie elektrickej rozvodnej siete, niekde i za používanie sprchy. Ubytovanie na súkromí stojí od 8 až do 35 € za lôžko, prenájom štandardného apartmánu pre 4 osoby stojí 30-75 €.

Námorná turistika:
Chorvátsko má 40 vybavených marín s približne 12 300 kotviskami na mori a 4 200 kotviskami na pevnine. Väčšie maríny majú technické servisy, žeriavy, benzínové čerpacie stanice a veľa rôznych obchodných a pohostinských zariadení. Vo väčšine marín si možno najať jachtu a organizujú sa tam i školy plachtenia.

Kongresová turistika:
Chorvátsko disponuje 75 kompletne vybavenými kongresovými sálami. Najväčšie chorvátske kongresové centrá sú: Záhreb, Opatija, Dubrovník, Pula, Rovinj, Cavtat, Poreč, Brijuni, Crikvenica, Plitvické jazerá a iné.

Lovecká turistika:
Chorvátsko má dlhú tradíciu loveckej turistiky a väčšie množstvo zriadených lovísk. V strednej časti Chorvátska a Slavónie možno loviť jelene, srny, diviaky, kuny, líšky, zajace, bažanty, divé husy a divé kačice. V Gorskom kotari a v Like je možnosť lovu na medvede a v Dalmácii na kamzíky a muflóny.

Nudizmus:
Na jadranskom pobreží je viacero špecializovaných nudistických kempingov s dlhou tradíciou. Okrem pláží popri väčšine hotelov a kempingov sa zvyčajne nachádzajú oddelené pláže pre nudistov.

Mládežnícka turistika:
Mládežnícke noclahárne sú v Dubrovníku, Pule, Punte na ostrove Krk, Šibeniku, Zadare a v Záhrebe.

Zimná turistika:
Významné lyžiarske strediská s viacerými lanovkami a upravenými lyžiarskymi terénmi - Medvednica pri Záhrebe, Platak pri Rijeke a Bjelolašica pri Oguline.

Športová turistika:
Okrem väčšiny hotelov a kempingov jestvuje množstvo športových terénov na tenis, na basketbal, volejbal na piesku atď. Možno si vypožičať člny, rybársku a potápačskú výstroj a zriadené sú aj potápačské školy a školy plachtenia. Na riekach Dobra a Cetina sa organizuje rafting. Plavba na kajakoch a kanoe divokými vodami sa organizuje na Kupe, Korane, Mrežnici, Cetine a Une. Významné tenisové turnaje: ATP turnaj v Umagu a WTA turnaj v Bole na ostrove Brač.

Zábava:
Väčšina hotelov vyššej kategórie má nočné kluby a významnejšie turistické miesta majú aj disco-kluby. V lete sa pravidelne organizujú tanečné večery pod holým nebom, ako aj rôzne zábavy a kultúrne podujatia.

Suveníry:
Samoborský krištáľ, porcelán, ľudovú a umeleckú keramiku, ako aj množstvo predmetov ľudovej tvorivosti možno nájsť v predajniach suvenírov.


PENIAZE

Mena:
Kúna (1 kúna = 100 líp).

Mince:
V obehu sú kovové mince v hodnote 1, 2, 5, 10, 20, 50 líp a 1, 2 a 5 kún.

Bankovky:
V obehu sú bankovky v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kún.

Výmena valút:
Vymieňajú sa v bankách, zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov, kempingov. Eurošeky možno vymeniť iba v bankách.

Banky:
Banky sú otvorené od 7 do 19 hod., v sobotu do 13 hod. Banky s pohotovostnou službou vo väčších mestách pracujú aj v nedeľu.

Úverové karty:
Vo väčšine hotelov, reštaurácií a obchodov možno platiť úverovými kartami (American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa).


TELEFÓNY

Telefónne predčíslie pre Chorvátsko: 385

Telefónne automaty:
Používajú sa výhradne telefónne karty, ktoré možno kúpiť na poštách, v stánkoch, v hoteloch, turistických osadách a pod.

Roaming:
Chorvátske telekomunikácie (HT) majú komerčný roaming so 66 GSM operátormi z 37 krajín sveta. Ohľadne všetkých informácií o chorvátskom GSM systéme sa hosťujúci GSM užívatelia môžu obrátiť priamo na predplatiteľský GSM servis, číslo "9120".

Užitočné telefónne čísla:
Polícia 92
Požiarnici 93
Rýchla lekárska pomoc 94
Oznamovacie centrum 985
Pomoc na ceste 987
Pomoc na ceste (mobil) 01/987
Chorvátsky autoklub (HAK) - informácie o stave na cestách 01 46 40 800
Všeobecné informácie 981


PARKY A PAMÄTIHODNOSTI

Národné parky:
Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvické jazerá, Risnjak

Prírodné parky:
Velebit, Biokovo, Kopački rit, Lonjsko polje, Medvednica, Telašćica

Kultúrno-historické pamätihodnosti:
Antická aréna v Pule, palác cisára Diokleciána v Splite, románske mestá Krk, Rab, Hvar a Trogir, jedno z prvých verejných divadiel Európy na ostrove Hvar, Eufraziova bazilika v Poreči, predrománsky kostol Sv. Donata v Zadare, šibenická katedrála, Dubrovník - mesto z 13. storočia s najzachovalejšími renesančnými vežami a hradbami. V kontinentálnej časti Chorvátska sa nachádza 50 stredovekých hradov.


OSTATNÉ

Elektrina:
220 V

Časové pásmo:
GMT + 1 hodina (v lete + 2), teda rovnaké ako v strednej Európe

Sviatky a dni pracovného voľna:
1. január - Nový rok * 6. január - Traja králi * marec alebo apríl - Veľkonočné sviatky * 1. máj - Sviatok práce * 30. máj - Deň štátnosti * 22. jún - Deň boja proti fašizmu * 5. august - Deň vlasteneckej vďaky * 15. august - Nanebovzatie Panny Márie * 1. november - Sviatok všetkých svätých * 25. a 26. december - Vianočné sviatky

Pracovná doba:
Obchody sú otvorené od 8. do 20. hodiny celý deň a v sobotu od 8. do 14. alebo 15. hodiny; menší počet pracuje na dve smeny od 8. do 12. hod. a od 16. do 20. hod.; mnohé obchody sú otvorené do 22. hod. aj v nedeľu, najmä v lete, a menšia časť vo väčších mestách non-stop. Verejné služby a podniky majú pracovnú dobu od pondelka do piatku od 8. do 16. hodiny.

Pošty
Pošty majú pracovnú dobu od 7. do 19. hodiny, v sobotu do 13. hodiny; pošty s pohotovostnou službou vo väčších mestách a pošty v turistických miestach v lete pracujú do 22. hod. Poštové známky sa predávajú na poštách a v stánkoch na predaj novín a tabaku.

cestovná agentúra
Chorvátsko cez internetINFORMÁCIE:

Informácie /FenixTRAVELUbytovanie - Chorvatsko /letoviská:

Usporiadané podľa abecedy:

Chorvatsko /riviéry:

Usporiadané podľa abecedy:


Rezervácie, dotazy
poradenské centrum:

Pondelok - piatok
9.00-17.00
tel.: 0903 216 472

Texty, obrázky ako i všetky náležitosti obsiahnuté na tejto stránke sú chránené
autorským právom a ich použitie podlieha písomnému súhlasu spoločnosti
FenixTRAVEL s.r.o.
Dovolenka Chorvatsko apartmany - logo FenixTRAVEL
Foto + Copyright © 1999-2017: FenixTRAVEL s.r.o.
Aktualizácia: 9. 1. 2017

Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!

Google PageRank Checker